Katsuobushi (japonų: 鰹 節) yra vytinimo būdu džiovintas tunas (Katsuwonus pelamis, kartais vadinamas bonito), kuris naudojamas jį ypač plonai supjaustant. Pjaustymas įmanomas tik drožimo būdu. Katsuobushi bonito tuno drožlės taip pat žinomas kaip bonito drožlės.
Umami skonio bazę sudaro – katsuobushi ir džiovinti rudadumbliai(kombu) – pagrindiniai daši ingredientai sultiniui, kuris yra daugelio sriubų (pvz., Miso) ir padažų (pvz., Soba no tsukejiru) japonų virtuvėje pagrindas.
Katsuobushi ryškus umami skonis atsiranda dėl didelio inozino rūgšties kiekio. Katsuobushi naudojamas sriubų virimui, ryžių, omletų pagardinimui suteikiant išskirtinį ir nepamirštamą umami skonį.
Kaip laikyti Katsuobushi bonito tuno drožlės
Atidarius pakuotę, katsuobushi pradės oksiduotis ir sukris, o spalva taps blankesnė. Kad katsuobushi ilgiau išliktų šviežias, pašalinkite iš maišelio papildomą orą, sandariai uždarykite ir laikykite vėsioje, sausoje, tamsioje vietoje. Jei pakuotė nepritaikyta sandariam uždarymui, nedelsdami visas nepanaudotas drožles sudėkite į sandarų indą. Žmonės, kurie nori išlaikyti maksmaliai šviežią tuno drožlių kokybę, indelius laiko šaldytuve.
Yra kelios tuno ruošimo technologijos
Katsuobushi – tradicinė ir kelius etapus apimanti tuno paruošimo technologija. Priklausomai nuo tolimesnio būdo paruošiant tuną, yra gaminami skirtingi katsuobushi produktai.
Dryžuotasis tunas (Katsuwonus pelamis) kuris buvo virtas, išimto sašakos, rūkytas ir džiovintas, vadinamas Arabushi. Toliau Arabushi tuno gabalas yra nuskutamas ir supjaustomas tam tikra forma, vadinamas Hadakabushi. Jei ant Hadakabushi auginamas pelėsis (grybelis)du ar daugiau kartų, gautas produktas vadinamas Karebushi. Visus šiuos procesus apimančius produktus benrai vadinama – Katsuobushi.
- Pagrindinės gamybos sritys: Kagoshimos, Kočio ir Šizuokos prefektūros
- Maistinės medžiagos: Baltymai, kalis, fosforas, niacinas ir vitaminas B6 bei B12
- Poveikis sveikatai ir grožiui: Anti-senėjimas, švelni ir minkšta oda, mažina kraujospūdį
Vegetariškas ir daug stipresnis umami skonio šaltinis – Shiitake grybai.